• Boyunda damar daralması
  boyun-daralmasi
 • Düz boyun hastalığı
  boyun-duzlesmesi-hastaligi
 • Boyun düzleşmesi için boyunluk
  boyunluk
 • Bel düzleşmesi
  bel-duzlesmesi

Sponsorlu Bağlantılar

boyun-duzlesmesi-egzersizleri

Boyun düzleşmesi egzersizleri

Boyun egzersizlerini yaparak, boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz Boyun egzersizlerinden izometrik egzersizlerden başlıyoruz. Bu egzersizler dik olarak veya otururken ayakta yapılmalıdır

İlk olarak Fleksiyorta direnç ;
boyun-egzersiz-8
Ellerimizi alnımıza koyarız ve başımızı ön tarafa doğru itmeye çalışırken ellerimizle engel olmaya çalışırız. Ve içimizden 10’a kadar sayarız ve bırakırız. Bu egzersizi 3 set olmak üzere tekrarlıyoruz. Fakat her zaman olduğu gibi ilk sette 10’a kadar sayıyorsak 2.ci egzersiz setimizde 12 3.setimizde 14’e kadar sayarak bu egzersiz hareketini gerçekleştiriyoruz.

Ekstansiyona dirençte ise ellerimizi başımızın arkasına koyduktan sonra başımızın arkasına dikkat edin ense ile karıştırmayın,ve başımızın arkasına koyduktan sonra başımızı arkaya doğru itmeye çalışırken ellerimizle engel olmaya çalışırız. Ve içimizden 10’a kadar sayarız ve bırakırız. 15-30 saniye mola verdikten sonra tekrar aynı hareketi, uygularız. Her seti biraz daha arttırmanız egzersizin daha iyi olmasını sağlar.
boyun-egzersiz-7

Yana eğilmeli direnç ise sağ elimizi yüzümüzün sağ tarafına aşağıdaki resimdeki gibi koyuyoruz. Daha sonra başımızı sağa doğru itmeye çalışırken sağ elimizle engel olmaya çalışıyoruz bu şekilde boyun kaslarımızı çalıştırarak daha güçlü hale getiriyoruz. Bu hareketi yaparken yine 10’a kadar sayıyoruz, ve her sette bu sayıyı arttırıyoruz. Aynı hareketi sol elimizle sola doğru yaparak her el’de 3 set olacak şekilde yapıyoruz egzersizimi.

boyun-egzersiz-5

Döndürmeli direnç sağ elimizi başımızın sağ arka kısmına, sol elimizi de ol şakağımıza koyduktan sonra, sağ omzumuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elimizin direncine karşı başımızı sağa dönmeye zorluyoruz. Bu durumu da diğer hareketlerde olduğu gibi 10’a kadar sayıyoruz. Ve sağ elimizi başımızın sağ arkasına koyduğumuz gibi, sol elimizi de başımızın arkasına koyarak tam tersini yapıyoruz, iki tarafı da çalıştırmak için.

boyun-egzersiz-4

İzometrik egzersizleri açıkladığımıza göre şimdi boyun egzersizlerinden izotonik egzersizlere geçelim. İzotonik egzersizler 4 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar ;

boyun-egzersiz-3

İzometrik egzersizlerimizi uyguladıktan sonra egzersiztr.com olarak izotonik egzersizlerden olan ilk hareketimizi nasıl uygulayacağınızı söylüyoruz, Başınızı yavaş bir konumda sağa doğru döndürdükten sonra 3-5 saniye bekliyoruz. Ve başımızı öne döndürüyoruz, ve 3-5 saniye dinleniyoruz, Daha sonra aynı hareketi sol tarafa da dönerek uyguluyoruz. Bu hareketi 3 set yapıyoruz setlerimizi artırarak.

boyun-egzersiz-2

Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya bükün. Dinlenin ve bu hareketi 3 set olmak üzere tekrar edin

Başınızı yavaşça kulağınız omuz’unuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın. Dinlenin. Yavaşça doğrultun. Aksi yöne tekrarlayın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.

Başınızı yavaş bir şekilde kulağınız omzunuza temas edecek şekilde sağa meyilli bir konumda eğmeye çalışın, ve dinlenin daha sonra tekrar yavaş bir şekilde doğrulun. Bu hareketi ters yöne aynı şekilde tekrarlayın. Bu egzersizi de 3 defa tekrarlayın.

boyun-egzersiz-1

Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde (yukarı, sola, aşağı
.


Kategori: Boyun Düzleşmesi
Etiket: ,
Tarih: 11.02.2013 08:02

Yorumlar

 • arzu
  31 Mayıs 2013 at 14:42

  mrhb ben tirafik kazası geçirdim bu yüzden boyun düzleşmesi olmuş ilaçlar kulandım ama ağrılarım çok olmaya başladı sırtımda da agrılar var çözümü varmı

 • hicran
  02 Temmuz 2013 at 16:34

  2 yıl önce şiddetli baş dönmesi şikayeti ile doktora boyun düzleşmesi teşhisi bırakıldı egzersiz verildi düzenli olarak uyguladım malsef geçmedi şuanda unutkanlık belirtileri başladı yardımcı olursanız sevinirim

 • İsimsiz
  10 Temmuz 2013 at 03:53

  1 seneden beri var bende, hiçbir şey işe yaramıyor, düzelmiyor.Yakalandınız mı kurtulamıyorsunuz.Bir de şekli bozuldu mu bütün hayatınız, sosyal hayatınız, psikolojiniz alt üst oluyor.İntihara bile sürükleten cinsten bir şey kendimden biliyorum.Hala da geçmedi yeni şeyler deniyorum.3 ayda boyun şeklini düzeltip ağrıları dindirdiğini iddaa eden bir adam buldum ve onun yöntemini deniyorum 1 hafta falan oldu.Eğer işe yararsa bununla ilgili video falan eklicem bir süre sonra.Buraya da yazarım.

 • cemil
  11 Temmuz 2013 at 18:53

  sürekli baş boyun ağrısı çekiyorum baş dönmeside var unutkanlıkta ama doktara gitiğimde elini bile sürmedi ve bana piskolojik olduğunu soyledi ama ağrı larım devam ediyor bunun yanı sıra ağır kaldırdığım da ani hareket ettiğimde ve merdiven çıktığımda boyun bolge sinde yine ağrım oluyor acaba nedir yardımcı ola bilirmisiniz arz\rica ederim.

 • mustafa
  16 Temmuz 2013 at 10:03

  Ben de boyun ağrısı çok fazla oluyordu. Kas gevşetici+ağrı kesici iyi geliyordu. Doktora söyledim o da Kas gevşetici+ağrı kesici iyi gelir dedi. Kas gevşetici biraz pahalı oldupu için Dorolex diye bir ilaç almıştım. içinde Kas gevşetici ve ağrı kesici var, fiyatı da 3 lira filan. bu ilaç çok iyi geliyor…

 • rabia
  22 Temmuz 2013 at 05:18

  arkadaşlar bende de var yüzme yi tavsiye ediyorlar çok çok iyi geliyomuş. ben de deneyecem.. fizik tedevi ve egzersizlerden daha etkili oolduğunu söyledi doktor..

 • aşkın
  17 Ağustos 2013 at 12:08

  Merhaba,
  3 aydır boynumda ağrı var, doktor boyun düzleşmesi dedi, fakat ben boynumu sağa sola her çevirdiğimde ‘kıt kıt’ şeklinde ses geliyor boynumdan. sanki bir şey birbirine sürtünüyor gibi hissediyorum ve bu ad ayrı bir ağrı yapıyor. boyun düzleşmesin de bu şekilde ses gelir mi?

 • sumeyra
  22 Ağustos 2013 at 09:03

  bende aşırı baş dönmesi var.doktor doktor gezdim söylemedikleri şey kalmadı.enson kulak burun boğaza gittim.boyun düzleşmesi olduğu söylendi b12 ve besaserk ilaç verildi.biraz düzelmeye başladım.ama çok kötü bir hastalık bulunmuyo herkese geçmiş olsun.başka çareler bulan olursa yazsın lütfen

 • seyma
  26 Ağustos 2013 at 13:40

  Sumeyra sendeki vertigodur tedavisi mumkun ilacla gececek bisey degil her dr anlamiyor

 • deniizbekemm@hotmail.com
  10 Eylül 2013 at 19:56

  merhabalar hocam,ben doktora gittim ve boynumda düzleşme oldugunu ögrendim ve henüz 16 yaşındayım,çok rahatsız oluyorum boynum konusunda.doktorumun tavsiye ettigi ise boyunluk oldu yaklaşık 4 haftadır kullanıyorum ama boynum hala agrımaya devam ediyor ve bu agrı ders çalışmamı oldukça etkiliyor,sizinde bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum:)şimdiden teşekkürler

 • osman
  24 Eylül 2013 at 22:22

  merhaba arkadaslar yaklasık 3 yıldır bendede boyun düzleşmesi var.hastalık demıyorum cunkı gercekten hastalık degıl.nasıl kı uzun vadede boynumuza dıkkat etmememızın bır sonucu olarak boyun duzlesmesı meydana geldı yıne uzun vadede dıkkat ederek kurtulabılırız.benım teyzemın sıddetlı agrıları vardı boyun kısmına hergun havlu ıle sıcak tutudugunu soguga maruz kalamdıgını ve sıddetlı agrılarının gectıgını soyledı hatta sımdı hıcbır agrısı yok.benımde aynı sekılde azaldı.yanı usuten kemıgımızı tekrar ıyılestırmek ve kafaya takmamak gerkeıyor cunkı herseyın caresı moral.egzersızlerı yapmaktan vazgecmeyın mutlaka faydası oluyor.olabıldıgınce yavas yapın cunkı hızlı yapılan egzersızler fıtıga neden olabılır.çıtlamalar zamanla egzerız yaparak gecıyor kasların kasılmasından dolayı acılan kaslar cıtlıyor.hepımıze gecmıs olsun bol bol dua edelım.

 • Samet
  18 Ekim 2013 at 17:20

  Merhaba bende boyun düzleşmesi ve bel fıtığı rahatsızlığı olan biriyim henüz 25 yaşındayım, haliyle hareketli bir yaşam tarzımda var. Bende boyun düzleşmesi ağrılar ve hafif uyuşukluk ve karıncalanma hissi oluşturuyordu. Doktorumun verdiği ilaçlar gerçekten iyi geliyor bana verdikleri fastjel, dolorex ve bilimum kas gevşeticilerden bir ilaç.
  Ancak şuna DİKKAT edin ilacın eşliğinde verdiği egzersizleri önerdiği saatlerde önerdiği tekrarlarda düzenli şekilde yaparsanız emin olun ilaçtan daha çok fayda gösteriyor. Egzersizleri ihmal etmeyin herşeyin çaresi ilaç değil maalesef böyle fiziki rahatsızlıklarda hareketlerin etkisi çok önemli, benden tavsiye .

 • kader
  07 Kasım 2013 at 21:39

  merhaba 3 gündür çok şiddetli bir şekilde boyun ağrısı çekiyorum omur iliklerime doğru bir ağrı.daha önceleride oluyordu ama kısa süreli,geçiyordu.3 gündür hiç geçmeyen bir ağrı var.yatarken sağ kolumu başımın üzerine koyarak yatıyorum acaba bundan kaynaklanan bir ağrımıdır? yoksa boyun düzleşmesi başlangıcımıdır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>