• Boyunda damar daralması
  boyun-daralmasi
 • Düz boyun hastalığı
  boyun-duzlesmesi-hastaligi
 • Boyun düzleşmesi için boyunluk
  boyunluk
 • Bel düzleşmesi
  bel-duzlesmesi

Sponsorlu Bağlantılar

boyun-duzlesmesi-fizik-tedavi

Boyun düzleşmesi fizik tedavi

Boyun Düzleşmesi ve Tedavisi Öncelikle bu rahatsızlığın korkulacak bir durum olmadığı ve birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve uygun, doğru bir tedavi programıyla kontrol altına alınabildiği hatta sonlandırılabildiği bilinmelidir. Boyun, anatomik olarak kabaca 7 adet omur ve bu omurlar arasındaki yumuşak disklerden ve etrafındaki kas, fasya, bağ gibi yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Boyun omurları normalde öne doğru bir kavis yapmış halde şekillenmiştir.

Bu kavisin arkaya doğru giderek açı kaybetmesine ise halk dilinde “boyun düzleşmesi” denir. Boyun düzleşmesi tek başına bir hastalık olmayıp boyunda meydana gelen bazı hastalıklar, kas, tendon veya bağlardaki istenmeyen değişiklikler sonucu ortaya çıkan klinik bir tablodur. Boyun düzleşmesi esasında ve sıklıkla kaslarla ilgili bir sorunun cevabıdır. Kaslar spazma girdiği için omurgayı sürekli arkaya doğru çeker, daha net bir ifadeyle boyun kasları tarafından oluşturulan sürekli bir tehdide karşı boyun düzleşir. Düzleşmede omurgadaki kavis ters yönde işler. Bu rahatsızlığın esas sebebi kişinin vücuduyla ilgili ergonomisine dikkat etmemesidir. Kişiler bu rahatsızlığı gün içerisinde yaptıkları yanlış hareketlerle; tv karşısında koltukta uyuyakalmak, uzun seyahatlerde boynun aniden düşmesi, masa başında klavye de yazı yazarken ya da yemek yaparken boyun önde uzun süreli kalarak tetiklemiş olurlar. Dikkat edilmezse ilerleyen aşamalarda boyun fıtığına da dönüşebilir. Tek başına boyun ve kol ağrısı ile semptom verdiği gibi baş dönmesi ile birlikte baş ağrısı, unutkanlık, kulaklarda çınlama, bulantı, uyku bozukluklarıyla da görülebilir. Baş dönmesi ile birlikte olan boyun düzleşmesi genel olarak ; boynunu sabit pozisyonda tutmak suretiyle uzun süre çalışan kişilerde sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur. Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gitmez, bu da beraberinde başdönmesini getirir.

Tedavisinde; hastanın eğitimi, özel manuel tedavi teknikleri, akupunktur, yüzeyel ve derin sıcak uygulamalar, manyetik alan tedavisi, elektroterapi, traksiyon, medikal masaj ve gevşeme egzersizleri başta olmak üzere birçok fizik tedavi yöntemleri yer almaktadır. Hastaların şikayetleri fizik tedavi ile tamamen geçse bile, ergonomi eğitimiyle günlük yaşantısı düzenlenmeli ve ağrıyı azaltan ve artıran durumlar kendisine hatırlatılmalıdır.


Kategori: Boyun Düzleşmesi
Etiket: , , , , ,
Tarih: 25.11.2012 10:11

Yorumlar

 • Ali şadi Ünsal
  07 Şubat 2013 at 21:54

  Boyun düzleşmesi hakkında bilgi veriniz

 • Ali şadi Ünsal
  07 Şubat 2013 at 21:55

  Anlatılanlar yetersiz

 • Mitchel A. Mccarthy
  07 Mayıs 2013 at 00:35

  boynumun sağ tarafında ağrı var. boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi var. ameliyat olmam gerkiyormuş. ameliyatın riski var diye duydum, sizce risk var mı, ne önerirsiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>